Facebook vznikol v roku 2004 pôvodne ako školský server, ktorý sa neskôr rozšíril na jednu z najpopulárnejších komunít. Vytvoril ho študent Harvardu Mark Zuckerberg. Služby Facebooku sa postupne rozširovali a boli do neho zapájané nové a nové univerzity. V súčasnosti má vo Facebooku svoju používateľskú skupinu každá univerzita a aj najznámejšie stredné školy. Pomocou Facebooku dokážete vyhľadať svojich bývalých, terajších, prípadne budúcich spolužiakov. Každý používateľ má opäť svoj vlastný „blog“. Základný profil je doplnený množstvom miniaplikácií. Facebook obsahuje otvorené programovacie prostredie, takže každý s dobrým nápadom môže prispieť. (o tom je aj film Sociálna sieť)
Bližšie o fb
Facebook je rozsiahly komunitný webový systém, ktorý založil 4. februára 2004 Mark Zuckerberg počas štúdia na Harvardovej univerzite. Spoluzakladateľmi systému boli Chris Hughes, Dustin Moskovitz a Eduardo Saverin.
História a Súčasnosť
Facebook pôvodne slúžil len študentom Harvardovej univerzity. Mark ho spustil zo svojej internátnej izby. Naprogramovanie mu údajne trvalo menej ako dva týždne. Za taký istý čas ho začala využívať polovica školy, preto ho rozšíril na americké univerzity Yale a Stanford. Neskôr bol prístup otvorený pre všetkých používateľov s univerzitnou e-mailovou adresou (.edu, .ac.uk,...). Od 27. februára 2006 sa začali do systému pripájať niektoré veľké spoločnosti a od 11. augusta 2006 sa môže pripojiť ktokoľvek starší ako 13 rokov. Používatelia sa v systéme môžu pripájať na rôzne sociálne siete, napríklad v rámci jednej školy, firmy alebo geografickej lokácie. To umožňuje ľahšie vyhľadávanie jednotlivých osôb. Facebook má od januára 2011 cez 600 miliónov používatelov.
V dnešnej dobe slúži Facebook hlavne na komunikáciu, nadväzovanie priateľstiev a zdieľanie fotografií a videí. V polovici roku 2006 mal už 7 miliónov členov. Lákavý bol pre rôzne veľké spoločnosti ako Microsoft, Yahoo! alebo Viacom. Yahoo! dokonca za Facebook ponúklo 1 miliardu dolárov. V súčasnosti má Facebook vyše 500 miliónov členov a je dostupný skoro na celom svete. Jeho hlavný konkurent MySpace, donedávna neohroziteľná jednotka na trhu s počtom užívateľov nad 100 miliónov, stratil svoju pozíciu v roku 2008.Facebook momentálne zamestnáva viac ako 1000 zamestnancov a jeho aktuálna trhová cena sa pohybuje tesne nad úrovňou 50 miliárd dolárov.
Kyberšikana
Kyberšikana (tiež kybernetické šikanovanie, počítačová šikana či cyberbullying) je druh šikanovania, ktorý využíva elektronické prostriedky ako sú mobilné telefóny, e-maily, pagery, internet, blogy a podobne. Rad jej prejavov môže spadať do oblasti kriminálnych činov. Jej najobvyklejšie prejavy predstavuje zasielanie obťažujúcich, urážajúcich či útočných mailov a SMS, vytváranie stránok a blogov dehonestujúce ostatné, prípadne môže slúžiť k posilneniu klasických foriem šikanovania, najčastejšie prostredníctvom nahranie scény na mobilný telefón a jej následného rozoslania známym dotyčného, prípadne vystavenie na internete. Najmä posledný variant šikanovania môže byť extrémne nebezpečná - ak sa spojí s nejakou veľmi ponižujúcou situáciou, také zverejnenie ponižujúcich materiálov pre obrovské množstvo ľudí (ktoré nejde vziať späť) mnohonásobne zvyšuje utrpenie a traumu obete, čo na ňu môže mať extrémne zlý dopad.
Kyberšikana je veľkým problémom v mnohých krajinách. Niekoľko krajín kvôli nej prijíma nové zákony a bezpečnostné opatrenia (napr. Poľsko filtruje na školských sieťach prístup k internetu a zakáže deťom používať na školách mobilné telefóny, Južná Kórea prijíma rozsiahle reštriktívne úpravy ohľadom využitia internetu), niektoré krajiny už dokonca zriadili špeciálnu policajné vyšetrovacie tímy určené pre boj s kyberšikanou (napr. Južná Kórea, kde predstavuje vážny celospoločenský problém). V USA je kyberšikana od roku 2006 federálnym zločinom.
Známe prípady
Prvým udávaným závažným prípadom takéhoto šikanovania je prípad Star Wars kid (2003), kedy internetové zverejnenie videonahrávky, na ktorej sa Ghyslain Raza nie príliš úspešne pokúšal stvárniť postavu Darth Maul, priviedlo chlapcov na pokraj psychického zrútenia a musel sa zo svojej nadobudnutej popularity (skutočne celosvetovej) dlhodobo liečiť. Jedným z prvých a zároveň najtragickejších prípadov tohto typu v slovanských krajinách je prípad z gdanského gimnazja č 2, ktorého štrnásťročná žiačka Ania spáchala samovraždu potom, čo ju päť spolužiakov pred celou triedou podrobilo sexuálnej šikane, ktorú nahrali na mobil a sľúbili zverejnenie na internete.
Riziká pre páchateľa
Na druhej strane kyberšikana môže byť aj veľmi nebezpečná pre jej páchateľa - pri nerozumnej forme použitia či súhre náhod môže viesť k odhaleniu a jednoznačnému preukázaniu šikanovania. V prípade Anii bola nahrávka z mobilu použitá ako kľúčový dôkaz v procese s násilníkmi (a to napriek tomu, že ju autor na internet nevyvesil a zmazal ju hneď potom, čo sa dozvedel o samovražde dievaťa- policajný technici totiz dokázali zmazaný film zrekonštruovať).
!!Myslím, že nateraz o
kyberšikane, ktorú som
mimochodom niekoľkoráz
tiež zažila celkom stačí,
základ je o tom čo najviac
hovoriť a to odporúčam
predovšetkým obetiam, ak
sa nájde niekto, s podobným
problémov, neváhajte a
zdôverte sa, samovražda,
nad ktorou som tiež mnoho
ráz rozmýšľala totiž nie je
riešenie, prečo si vziať
život, kvoli niekomu, kto za
to nestojí ?! Preto ak sa
nemáte komu zdôveriť,
pokojne mi napíšte na tento
blog či e-mail
a verte, že sa aspoň pokúsim
vám pomôcť !
Prajem veľa šťastia, aby sa
vám niečo podobné ako mne
nestalo !!!
Vaša Mili
Komentáre
Zvedavec
Robentin
Mili,
Vasilisa26
Veľmi sa čudujem, že sa nájdu ľudia ktorí majú všetko napr. na facebook-u odomknuté pre verejnosť, jednoducho ktokoľvek, si môže čítať ich statusy, či prezerať ich fotky, ja som si dala aspoň taký pozor, že som tieto veci sprístupnila IBA priateľom, no aj tento systém sa dá mnohými spôsobmi oblbnúť..
Prečo to všetko ?
Robentin
Komunikácia
Keby sa to dalo..
PISEM OD VECI :-)
auroraeos-ja,čo viem...
...a keď máš článok napísaný-dáš najskôr "Editovaný"až potom"Publikovaný"...možno tak:-)
"Môžeš si za to sama"
Robentin
Mantinel zostane mantinelom
..
Jednoduché riešenie
R+M,
Rozprava na blogu
Mentálna hluchota
Robentin-pre Teba...
Zamysli sa nad tým...
V boji s ohováračmi